Jak rowery mogą uczyć?

  • piotr 

Co łączy rower z edukacją? To daleki dystans do najbliższej szkoły. Tak właśnie jest w Kambodży, gdzie brak roweru może oznaczać wykluczenie edukacyjne. Poznajcie historię dzieci z kambodżańskiej wioski w krótkim filmie GoodBike Cambodia.

Zapraszamy na premierę filmu GoodBike Cambodia 1
3.12.2021 w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie o  godzinie 19:00. 

Film GoodBike Cambodia przeniesie Was do dwóch, małych wiosek oddalonych o 60 km od stolicy Kambodży – Phnom Penh. Zobaczycie zwykłe, codzienne życie małych społeczności, a przede wszystkim poznacie naszych głównych bohaterów. Jednym z nich jest postać Mnicha, który wziął sprawy we własne ręce i postanowił wybudować własne szkoły. Gdy okazało się, że wielu uczniów chciałoby do nich uczęszczać ale odległość z ich miejsca zamieszkania to kilka lub nawet kilkanaście kilometrów od placówki – Mnich zaczął organizować wsparcie, czyli… rowery.

Film to też sposób na pomoc

Kambodża to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Tylko 64% mieszkańców ma dostęp do czystej wody a 31% do kanalizacji. Stan edukacji publicznej również nie jest najlepszy – kiepsko wyposażone i oddalone od okolicznych wiosek placówki nie sprzyjają rozwojowi lokalnej młodzieży i dzieci. Poziom edukacji społeczeństwa jest bardzo niski, co jest dodatkowym czynnikiem napędzającym biedę, która dotknęła ten kraj. Pandemia Covid-19 przyniosła kolejne czarne chmury – załamała się lokalna gospodarka, eksport i sektor turystyczny.

zwiastun filmu

Rozwiązanie ma dwa koła

Aby wesprzeć działania Mnicha możecie pomóc w zakupie rowerów. Cel to 5 000 złotych, za które będzie można kupić 25 rowerów i udostępnić je szkołom prowadzonym przez RSP. Średnia, dzienna pensja w tych rejonach wynosi około 5 $, przy czym jest to wynagrodzenie jednego rodzica, który musi utrzymać całą rodzinę. Zakup roweru samodzielnie nie jest dla nich do udźwignięcia. Koszt zakupu jednego roweru w tamtejszych sklepach to około 50$.

 

Pokaz jest organizowany przez Stowarzyszenie Zdrowy-Rower wspólnie z Czytelnią Elektra. 

Wydarzenie na facebooku –> lLINK 

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/goodbikecambodia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *