Czy Twój rower na pewno jest sprawny? Sposób na szybki test.

Sprawny rower to podstawa! Bez działających przerzutek czy łańcucha za daleko nie zajedziesz. Jak jednak bez wiedzy technicznej szybko ocenić czy nasz rower jest sprawny czy powinien odwiedzić serwis rowerowy?

1. Na początek hamulce

Bezpieczeństwo jest najważniejsze a dobre hamulce to podstawa. Stojąc obok roweru należy wcisnąć klamkę lewą, poruszyć rower do przodu i sprawdzić czy koło się zatrzymuje. Puszczając klamkę, ta powinna bezzwłocznie odskoczyć na miejsce. To samo należy zrobić z tylnym hamulcem. Kolejną czynnością jest podniesienie przedniego  koła roweru, które następnie należy zakręcić obserwując czy któryś z klocków hamulcowych nie obciera o obręcz lub tarczę.

2. Koła biją na boki?

Doły i krawężniki sprawiają, że koła przestają trzymać pion. Dlatego ważne jest aby regularnie je centrować. Jak sprawdzić czy koło należy centrować? Zakręć kołem, przystaw długopis lub miarkę i oprzyj ją o widelec tak aby prawie stykała się z obręczą. Jeżeli obręcz porusza się na lewo i prawo o więcej niż 3 mm oznacza to, że należy pojechać do serwisu na centrowanie.

3. Luzy na łożyskach i korbie

Uszkodzone łożysko może powodować wiele problemów oraz skutecznie spowalniać pedałowanie. Sprawdzenie luzy na piastach jest jednak dość proste, wystarczy podnieść koło roweru i poruszać na bok kołem, Jeżeli będziemy czuć że koło odchyla się od środka osi, oznacza to, że musimy zajrzeć co z nim nie tak. 
To samo dotyczy korby, jeżeli pedałując czujemy, że coś  nie naturalnie przeskakuje, powinniśmy udać się do serwisu. 

 

4. Ciśnienie w kołach

Zbyt małe ciśnienie nie tylko utrudnia jazdę, ale może też być niebezpieczne podczas jazdy. Uszkodzeniu może ulec też obręcz koła, bardziej podatna na przebicia będzie dętka. Ciśnienie koła powinniśmy sprawdzać każdorazowo przez większą wycieczką. Dobra będzie do tego pompka z manometrem

 

5. Łańcuch  jest na miejscu? Przerzutka działa?

Każdorazowo przed jazdą warto  podnieść tylne koło i delikatnie zakręcić pedałem. W ten sposób upewniamy się, że łańcuch jest na miejscu oraz, że przerzutka jest prawidłowo ustawiona.

Ten prosty zestaw czynności powoli sprawdzić podstawowe funkcjonowanie roweru.
Gdy z czasem  te czynności staną się nawykiem i ułatwią wykrywanie wszelkich usterek przed jazdą a także znacznie poprawią Twoje bezpieczeństwo na rowerze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *