Czy można samodzielnie umyć swój rower, tak jak robią to w serwisie?

  • piotr 

Czy da się szybko umyć rower samemu? Odpowiedź oczywiście jest twierdząca!  Choć umycie roweru wydaje się banalne to często sprawia wam wiele trudności o czym przekonujemy się gdy przyprowadzacie do nas rowery.


Od czego zależy sukces? Jak sprawnie umyć rower?
Cała tajemnica tkwi w trzech elementach:
1. Dobry dobór chemii rowerowej
2. Dobrze dobrane akcesoria
3. Odpowiednia kolejność i czas wykonywanych czynności 

 

Zacznijmy więc od początku:


Na rynku jest wiele preparatów do pielęgnacji rowerów. Oczywiście nasuwa się skojarzenie na te lepsze i gorsze ale tak na prawdę każdy preparat jest co czego innego. Jedne myją tylko delikatne zabrudzenia inne są dedykowane usuwaniu smaru. Jedne preparaty nadają się tylko do mycia ramy czy opon a inne do napędu.


Warto więc rozróżnić 3 grupy: 

-kosmetyki do ramy – mają za zadanie zmiękczyć brud, ułatwić jego usuwanie oraz zabezpieczać metal przed korozją 
-preparaty do mycia napędu – ich zadaniem jest rozpuszczenie smarów oraz brudu znajdującego się na zębatkach oraz na korbie 
-smary – czyli coś co aplikujemy już po umyciu roweru, tak aby zapewnić mniejsze tarcie oraz zabezpieczyć elementy napędu przed korozją i nadmiernym zużyciem.

 

Co jeszcze warto mieć do umycia roweru?

Dobrym pytaniem jest czy użycie samej chemii rowerowej pozwoli na skutecznie usunięcie brudu? 

Zazwyczaj przy dużym zabrudzeniu oraz przy małej regularności mycia sama chemia nie wystarcza. Zabrudzenia powinno się też czyścić mechanicznie np przy użyciu szczotki. To samo tyczy się zarówno zębatek jak i łańcucha.
Samą ramę, dobrze jest też przetrzeć gąbką lub ścierką z mikrofibry alby po wyschnięciu wody nie było widać zacieków.


Gdzie tkwi sekret sprawnego umycia?

Cały sekret to dobra sekwencja czynności. Warto pamiętać o tym, że każdy preparat potrzebuje czasu aby skutecznie rozpuścić zanieczyszczenia. To samo dotyczy równomiernego rozprowadzenia chemii na elementach ramy czy napędu. 

Warto też pamiętać o dokładnym wysuszeniu roweru tak aby smar nakładać już na suchy łańcuch.

 

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w kompletny zestaw do pielęgnacji roweru, możesz kupić gotowy już zestaw do mycia roweru Bike and Shine  W jednym kubełku otrzymasz kompletny zestaw do kompleksowej pielęgnacji roweru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *